2020 Miami County Junior Fair Beef Show

Class 1

1 Caitlin Howell

2 Karley Prosser

3 Ethin Bendickson

4 Candance Shellenberger

Class 2

1 Karley Prosser

2 Liam Prosser

3 Abby Fraley

4 Parker Hoying

5 Curtis Shellenberger

6 Regan Howell

Class 3

1 Lydia Durst

2 Parker Hoying

3 Ethin Bendickson

4 Chloe Shellenberger

5 Adrien Comer

6 Adrien Comer

Class 4

1 Evan Maxson

2 Ty Roeth

3 Michael Roeth

4 Madison Maxson

5 Clinton Shellenberger

Class 5

1 Luke Jones

2 Cora Moore

3 Luke Brown

4 Abby Fraley

5 Isaiah Mumford

Class 6

1 Lily Mumford

2 Ty Roeth

Grand Champion

Lily Mumford

Reserve Grand Champion

Karley Prosser

3rd Overall

Caitlin Howell

4th Overall

Luke Jones

5th Overall

Karley Prosser

Dairy Market Steers

1 Karley Prosser

Grand Champion

Karley Prosser

Beef Feeder Calf Show

Class 9

1 Mia Luciano

2 Ethan Fine

3 Lee Morrow

4 Luke Fulton

5 Ethan Fine

Class 10

1 Braden Zekas

2 Mia Luciano

3 Brock Lyons

4 Lee Morrow

Class 11

1 Alivia Palivec

2 Luke Fulton

3 Luke Fulton

4 Kael Black

Champion Feeder Calf

Alivia Palivec

Reserve Grand Champion Feeder Calf

Luke Fulton

3rd Overall

Braden Zekas

4th Overall

Mia Luciano

5th Overall

Ethan Fine

Born and Raised Feeder Calf Show

Class 1

1 Ethan Fine

2 Lee Morrow

3 Luke Fulton

Class 2

1 Mia Luciano

2 Ethan Fine

Class 3

1 Braden Zekas

2 Mia Luciano

3 Brock Lyons

4 Lee Morrow

Class 4

1 Alivia Palivec

2 Luke Fulton

3 Kael Black

Born and Raised Grand Champion Beef Feeder

Alivia Palivec

Born and Raised Reserve Grand Champion Beef Feeder

Braden Zekas

Born and Raised 3rd Overall

Luke Fulton

Born and Raised 4th Overall

Ethan Fine

Born and Raised 5th Overall

Mia Luciano

Junior Fair Beef Breeding

Junior Heifer Class

1 Gunner Palivec

Junior Champion

Gunner Palivec

Junior Yearling Heifer

1 Jackson Shane

Champion Maintainer

Jackson Shane

Reserve Champion Maintainer

Gunner Palivec

Santa Gertrudis

Summer Yearling Heifer

1 Cassie Black

Senior Yearling Heifer

1 Conner Black

2 Cohen Black

Senior Champion

Conner Black

Senior Reserve

Cohen Black

Champion Santa Gertrudis

Conner Black

Reserve Champion Santa Gertrudis

Cohen Black

Cross Breeds

Junior Heifer Calf

1 Livi Lusiano

2 Braden Zekas

3 Skylar Calvert

Junior Champion

Livi Lusciano

Junior Reserve Champion

Braden Zekas

Spring Yearling Heifer

1 Josie Shane

Senior Champion

Josie Shane

Cow and Calf

1 Reagan Howell

Champion Crossbred

Josie Shane

Reserve Champion Crossbred

Livi Lusiano

Supreme Grand Champion Heifer

Josie Shane

Supreme Reserve Champion Heifer

Jackson Shane

Angus

Senior Heifer Calf

1 Alaina Helsinger

Champion Angus

Alaina Helsinger

Charolais

Junior Heifer Calf

1 Hale Beck

Champion Charolais

Hale Beck

Herefords

Senior Heifer Calf

1 Cameron Helsinger

Junior Champion

Cameron Helsinger

Summer Yearling Heifer

1 Karley Prosser

Champion Hereford

Cameron helsinger

Reserve Champion Hereford

Karley Prosser

Champion Maine-Angou

Cooper Palivec

Reserve Champion Maine Anjou

Brock Lyons

2020 Miami County Junior fair

Market Steer and Heifer Show

Class 13 Market Heifers

1 Luke Fulton

2 Cora Moore

3 Liam Prosser

4 Karley Prosser

Class 14 Market Steers

1 Emma Sutherly

2 Brock Lyons

3 Liam Prosser

Class 15

1 Savannah Holzen

2 Hale Beck

3 Grayson Jacobe

Class 16

1 Paige Pence

2 Savannah Holzen

3 Sam Sutherly

Class 17

1 Rallie Wirrig

2 Caiden Hollingsworth

3 Brock Lyons

4 Rallie Wirrig

Grand Champion

Paige Pence

Reserve Grand Champion

Savannah Holzen

3rd Overall

Sam Sutherly

4th Overall

Luke Fulton

5th Overall

Savannah Holzen