2020 Shop and Crop Results

Ag. Shop Division

Concrete Stepping Stone

1 Anna Broerman

2 Makayla Brittain

3 Justin Hawkins

4 Rylee Puthoff

5 Lauren Wright

Corn (6 Ears, product of current year)

1 Mathew Osting

2 Lauren Wright

3 Darby Welbaum

Corn (Single Stalk)

1 Paige Pence

2 Mathew Osting

1 Potted Chrysanthemum

1 Leann Vernon

Floral Arrangement with Live Flowers

1 Isabella Waite

6 Inch Section of an Alfalfa Hay Bale

1 Braden Zekas

6 Inch Section of an Mixed Hay Bale

1 Braden Zekas

6 Ears of Popcorn

1 Evan Massie

5 Stalks of Soybeans

1 Paige Pence

2 Mathew Osting

3 Darby Welbaum

1 Head Sunflower

1 Trenton Maxson

2 Anna Broerman

Champion Crop Paige Pence (5 Stalks Soybeans)

Reserve Crop Mathew Osting (Earned Corn)

Shop Division

Household Articles

1 Sarah Blocher

2 Mara Newhouse

Livestock Facility Model

1 Micheal Bair

2 Lauren Wright

3 Makayla Brittain

4 Anna Broerman

5 Paige Pence

Nailbox

1 Dustin Winner

Other Livestock Appliances

1 Adam Bensman

Photo History of Agricultural Research Project

1 Teylor Meyer

2 carly Straw

3 Dalton Bishop

4 Shelby Petry

5 Duncan Cooper

Photo History of SAE Projects

1 Trenton Maxson

2 Jillian Niswonger

3 Alexis Barhorst

4 Dottie Everett

5 Sumsaar Thapa

Reclaimed Wood Project

1 Paige Pence

Sawhorse

1 Evan Massie

2 Kaitlyn Roop

3 Gretchen Stevens

4 Rylee Puthoff

5 Anthony Putnam

Toolbox

1 Dustin Winner

Medium Welding Project

1 Michael Bair

Medium Wood Project

1 Luke Gilliland

2 Hannah Beiderman

Grand Champion Shop Dustin Winner (Tool Box)

Reserve Champion Shop Paige Pence (Reclaimed Wood Project)

Horticulture Division

Beans (15 beans in a pod)

1 Dottie Everett

2 Braden Zekas

Cucumbers, used for slicing

1 Dottie Everett

Cucumbers, used for pickling

1 Alexis Barhorst

2 Braden Zekas

Brown Eggs

1 Sarah Blocher

2 Ella Warner

3 Braden Zekas

4 Rylee Puthoff

5 Libby Carpenter

White Eggs

1 Ella Warner

Mixed Vegetable Plate

1 Alexis Barhorst

2 Dottie Everett

3 Meadow Powers

4 Kara Stephan

Muskmelon

1 Alexis Barhorst

Banana Peppers

1 Braden Zekas

Other Peppers

1 Braden Zekas

Potatoes

1 Trenton Maxson

2 Braden Zekas

Pumpkin

1 Dottie Everett

2 Alexis Barhorst

Squash

1 Braden Zekas

Sweet Corn

1 Lauren Wright

2 Dottie Everett

Cherry Tomatoes

1 Meadow Powers

2 Braden Zekas

3 Alexis Barhorst

Red Tomatoes

1 Trenton Maxson

2 Alexis Barhorst

3 Lauren Wright

Mixed Tomato Plate

1 Meadow Powers

Watermelon

1 Alexis Barhorst

2 Braden Zekas

Zucchini

1 Meadow Powers

2 Alexis Barhorst

3 Braden Zekas

Grand Champion Horticulture — Alexis Barhorst (Mixed Vegetable Plate)

Reserve Grand Champion Horticulture — Dottie Everett (Green Beans)