2020 Market Rabbit Results

Class 1

1 Preston Christman

2 Ashley Renner

3 Amelia Osting

4 Abigail Williams

5 Lillian Alexander

Class 2

1 Jacqueline Kadel

2 Kila Stephan

3 Addison Fine

4 William Byrer

5 Jacob Eichhorn

Class 3

1 Isabel Eichhorn

2 Samantha Williams

3 Kara Stephan

4 Garrett Fine

5 Collin Thomas

Class 4

1 Addison Moore

2 Colin Tackett

3 Kori Moore

4 Brady Kadel

5 Owen Heilman

Grand Champion Meat Pen — Addison Moore

Reserve Grand Champion Meat Pen — Colin Tackett

Grand Champion Homegrown Meat Pen — Isabel Eichhorn

Reserve Grand Champion Homegrown Meat Pen — Samantha Williams

Single Rabbit

Class 1

1 Alyssa Edgington

2 Chance Heltzer

3 Lucas Nitschke

4 Carson Taylor

5 Korrah Patton

Class 2

1 Alexa Coffey

2 Evelyn Case

3 Preston Christman

4 William Case

5 Abigail Williams

Class 3

1 Ashley Renner

2 Isabella Hutchinson

3 Sarah Root

4 Jacob Eichhorn

5 Kila Stephan

Class 4

1 Samantha Williams

2 Levi Robinson

3 Logan Helsinger

4 Hailey Ashmore

5 Addison Fine

Class 5

1 Isabel Eichhorn

2 Brady Kadel

3 Kori Moore

4 Brian Wick

5 Kara Stephan

Class 6

1 Colin Tackett

2 Audrey Coffey

3 Addison Moore

4 Dridin Patton

5 Ian Coffey

Grand Champion Fryer — Colin Tackett

Reserve Grand Champion Fryer — Isabel Eichhorn

Junior Rabbit Showmanship

1 Jada Welch

2 Preston Chhristman

3 Parker Christman

4 Charlotte Norman

5 Zoey Niekamp

Intermediate Rabbit Showmanship

1 Kila Stepan

2 Annabella Woelfer

3 Ava Brown

4 Leah Williams

5 Grace Davis

Senior Rabbit Showmanship

1 Colin Tackett

2 Lillian Alexander

3 Audrey Coffey

4 Alyssa Edgington

5 Sydney Lange

Showman of Showmen

Mary Ludwick

Junior Fair Breeding Rabbit Show

New Zealand

Junior Doe (Under 6 Months)

1 Addison Moore

2 Jacqueline Kadel

3 Brady Kadel

4 Brady Kadel

5 Kori Moore

Junior Buck (under 6 months)

1 Addison Moore

2 Kori Moore

3 Brady Kadel

4 Chanse Hetzler

5 Brady Kadel

Doe (6-8 Months)

1 Colin Tackett

2 Jacqueline Kadel

3 Brian Wick

4 Kori Moore

5 Addison Moore

Buck (6-8 Months)

1 Addison Moore

Senior Doe (9 Months and Older)

1 Colin Tackett

2 Colin Tackett

3 Kori Moore

4 Logan Smith

5 Chanse Hetzler

6 Samarah Frazier

Senior Buck (9 Months and Over)

1 Addison Moore

2 Kori Moore

3 Versaya DeHart

4 Colin Tackett

5 Chanse Heltzer

Champion Buck Senior Buck — Addison Moore

Champion Doe Senior Doe — Colin Tackett

Reserve Champion Buck Junior Buck — Addison Moore

Reserve Champion Doe Junior Doe — Addison Moore

Flemish Giants

Junior Doe (Under 6 months)

1 Julia Couser

2 Jude Couser

3 Julia Couser

Junior Buck (Under 6 months)

1 Jude Couser

2 Scarlett Garrett

Buck (6-8 Months)

1 Jalin Cooper

2 Julia Couser

Senior Doe (9 months and over)

1 Julia Couser

2 Ashley Renner

3 Varsaya DeHart

Senior Buck (9 Months and Over)

1 Grace Davis

2 Versaya DeHart

Grand Champion Buck 6 to 8 Months — Jalin Cooper

Grand Champion Doe Senior — Julia Couser

Reserve Champion Buck Senior Buck — Grace Davis

Reserve Champion Doe Senior Doe — Ashley Renner

French Lops

Junior Doe (Under 6 months)

1 Alyxandria Grube

2 Alyxandria Grube

3 Alyxandria Grube

Senior Doe (9 months and over)

1 Karson Bechtel

Senior Buck (9 months and over)

1 Alyxandria Grube

Grand Champion Buck Senior Buck — Alyxandria Grube

Grand Champion Doe Senior Buck — Karson Bechtel

Reserve Grand Champion Doe Junior Doe — Alyxandria Grube

English Lops

Junior Doe (Under 6 months)

1 Lillian Alexander

2 Julianna Alexander

Bucks (6-8 Months)

1 Sarah Kantzer

2 Scarlett Garrett

Senior Buck (9 months and over)

1 Julianna Alexander

Champion Buck 6 to 8 Month Buck — Sara Kantzer

Champion Doe Junior Doe — Lillian Alexander

Reserve Buck Junior Buck — Lillian Alexander

Reserve Doe Junior Doe — Julianna Alexander

Other Pure Bred

Junior Doe (under 6 months)

1 Jacqueline Kadel

2 Jacqueline Kadel

3 Logan Helsinger

Junior Buck (under 6 months)

1 Logan Helsinger

Junior Buck (6 to 8 months)

1 Versaya DeHart

Grand Champion Buck, Junior Buck — Logan Helsinger

Grand Champion Doe, Junior Doe — Jacqueline Kadel

Reserve Grand Champion Buck, 6 to 8 months — Versaya DeHart

Reserve Grand Champion Doe, Junior Doe — Jacqueline Kadel

All Cross Breeds

Junior Buck (under 6 months)

1 Josh Taylor

2 Benjamin Taylor

Senior Doe (6 months and over)

1 Hailey Ashmore

2 Dakota Gephart

3 Dakota Gephart

Grand Champion Buck, Senior — Dakota Gephart

Grand Champion Doe — Hailey Ashmore

Reserve Buck — Josh Taylor

Reserve Doe — Benjamin Taylor

Netherland Dwarf

Junior Doe (under 6 months)

1 Kila Stephan

2 Alexa Coffey

3 Ella Myers

Junior Buck (under 6 months)

1 Bridget Paton

2 Annika Paton

3 Caitlin Ridge

Senior Doe (6 months and over)

1 Kila Stephan

2 Zoey Niekamp

3 Kara Stephan

4 Carson Taylor

5 Bridget Paton

Senior Buck (6 months and over)

1 Zoey Niekamp

2 Kila Stephan

3 Kila Stephan

4 Sydney Lange

5 Isabella Bigelow

Grand Champion Senior Buck — Zoe Niekamp

Grand Champion Senior Doe — Kila Stephan

Reserve Grand Champion Buck Junior Buck — Kila Stephan

Reserve Grand Champion Doe Senior Doe — Zoe Niekamp

Holland Lops – Solid and Broken

Junior Doe (under 6 months)

1 Caitlin Ridge

2 Kara Stephan

Junior Buck (Under 6 months)

1 Kara Stephan

2 Aubrey Hoying

3 Caitlin Ridge

Senior Doe (6 months and over)

1 Kara Stephan

2 Mackenna Hensley

3 Mackenna Hensley

4 Emma Moore

5 Ava Moore

Senior Buck (6 months and over)

1 Kara Stephan

2 Mackenna Hensley

3 Kila Stephan

4 Mackenna Hensley

5 Charlotte Norman

Grand Champion Buck Senior Buck Kara Stephan

Grand Champion Doe Senior Doe Kara Stephan

Reserve Grand Champion Buck Senior Buck McKenna Hensley

Reserve Grand Champion Doe Senior Doe McKenna Hensley

Lionhead

Junior Doe (Under 6 months)

1 Preston Christman

2 Hailey Whitacre

Junior Buck (Under 6 months)

1 Preston Chrsitman

2 Hailey Whitacre

3 Parker Chrstman

Senior Doe (6 Months and over)

1 Parker Christman

2 Preston Christman

3 Preston Christman

4 Hailey Whitacre

5 Parker Chrsitman

Senior Buck (6 Months and over)

1 Brody Miller

2 Parker Chrsitman

3 Preston Christman

4 Parker Christman

5 Jude Couser

Grand Champion Buck — Senior Buck — Brody Miller

Grand Champion Doe — Senior Doe — Parker Christman

Reserve Grand Champion Buck, Senior Buck — Parker Christman

Reserve Grand Champion Doe, Senior Doe — Preston Christman

Mini Lops — Solid and Broken

Senior Doe (6 months and over)

1 Josiah Holfinger

2 Zoe Holfinger

3 Scarlett Garrett

4 Emerich Holfinger

5 Alexia Zirkle

Senior Buck (6 months and over)

1 Zoe Holfinger

2 Josiah Holfinger

Grand Champion Buck, Senior Buck — Zoe Holfinger

Grand Champion Doe, Senior Doe — Josiah Holfinger

Reserve Grand Champion Buck — Josiah Holfinger

Reserve Grand Champion Doe — Zoe Holfinger

Mini-Rexes — Solid and Broken

Senior Doe (6 months and over)

1 Oliver Crow

2 Owen Heilman

3 Lillyan Lay

4 Lillyan Lay

5 Alexia Zirkle

Senior Buck (6 months and over)

1 Colin Tackett

2 Ian Coffey

3 Evelyn Case

4 Andrew Miller

5 Scarlett Garrett

Grand Champion Buck — Colin Tackett (Senior Buck)

Grand Champion Doe — Oliver Crow

Reserve Grand Champion Buck — Ian Coffey

Reserve Grand Champion Doe — Owen Heilman

Dutch

Junior Doe (Under 6 months)

1 Annabelle Woelfer

2 Mary Ludwick

Junior Buck (under 6 months)

1 Mary Ludwick

2 Kenny Wise

3 Annabelle Woelfer

Senior Doe (6 months and over)

1 Annabelle Woelfer

2 Mary Ludwick

Senior Buck (6 months and over)

1 Annabelle Woelfer

2 Mary Ludwick

3 Mary Ludwick

4 Kenny Wise

5 Addyson Woelfer

Grand Champion Buck — Annabelle Woelfer

Grand Champion Doe Senior — Annabelle Woelfer

Reserve Grand Champion Buck — Mary Ludwick

Reserve Grand Champion Doe — Annabelle Woelfer

Thriantra

Junior Doe (under 6 months)

1 Grace Davis

2 Sophia Davis

3 Leah Williams

Junior Buck (Under 6 months)

1 Sophia Davis

2 Leah Williams

3 Grace Davis

Senior Doe (6 months and over)

1 Sophia Davis

Senior Buck (6 months and over)

1 Grace Davis

Grand Champion Buck — Grace Davis

Grand Champion Doe — Sophia Davis

Reserve Grand Champion Buck — Sophia Daivis

Reserve Grand Champion Doe — Grace Davis

Tan

Junior Doe (under 6 months)

1 Lillian Alexander

2 Lillian Alexander

3 Julianna Alexander

Junior Buck (Under 6 months)

1 Lillian Alexander

2 Julianna Alexander

3 Lillian Alexander

4 Julianna Alexander

Grand Champion Junior Doe — Lillian Alexander

Grand Champion Junior Buck — Lillian Alexander

Reserve Grand Champion Doe — Lillian Alexander

Reserve Grand Champion Buck — Julianna Alexander

Rabbit 4 Class — Other Pure Breed

Junior Buck (under 6 months)

1 David Pierce

Senior Doe (6 months and over)

1 Ava Brown

2 Ashley Renner

3 Ava Brown

Senior Buck (6 months and over)

1 Hailey Ashmore

2 Katherine Caillouet

3 David Pierce

4 Addyson Woelfer

Grand Champion Buck — Hailey Ashmore

Grand Champion Doe — Ava Brown

Reserve Grand Champion Buck — Davis Pierce

Reserve Grand Champion Doe — Ashley Renner

Miami County Junior Fair Cavy Show

Cavy Sow

1 Kara Stephan

2 Trinity Smith

3 Kila Stephan

4 Trinity Smith

5 Trinity Smith

Cavy Boar

1 Trinity Smith

2 Kara Stephan

3 Trinity Smith

4 Kila Stephan

5 Kila Stephan

Grand Champion Cavy — Kara Stephan

Reserve Grand Champion Cavy — Trinity Smith